DİJİTAL PAZARLAMA

İnternet ortamındaki yani dijital mecralarda yürütülen pazarlama faaliyetlerinin tümüne dijital pazarlama adı verilmektedir. İnternet kullanımının her geçen gün arttığı günümüzde, işletmelerin dijital ortamdaki varlığı firmanın sürdürülebilir olması açısından büyük önem taşımaktadır.İşletmeler dijital mecra kanallarında tanıtımını, kampanyalarını, diğer işletmelerden farklılıklarını video, fotoğraf ya da tasarlanmış görsellerle müşterilerine sunar.Geleneksek pazarlama faaliyetlerinin aksine dijital pazarlama faaliyetleri; daha uygun bütçelerle, gerçek müşteri kitlesine ulaşarak anlık analiz ve raporlama alınabilmesine imkan sağlar.

Dijital pazarlama faaliyetleri her sektöre göre farklılık gösterir. Bu faaliyetler hedef müşteri kitlesine, bu kitlenin davranışına ve firmanın pazarlamasını yaptığı ürüne göre farklılık göstermektedir. Hedef müşteri kitlesinin davranışlarını analiz edip, bu kitleyi duygusal etkileşime geçirecek paylaşımlar tasarlanıp, doğru mecrada doğru zamanda bu kitleye dokunulmalıdır. Dijital pazarlama faaliyetleri; Instagram, Facebook, YouTube, Twitter, Google, Yandex, Google Haritalar, Google İşletme Sayfası gibi mecralardan pek çok çeşit strateji ile gerçekleşmektedir.


home_interactive_offer_list_1

DOĞRU GÖRSEL SEÇİMİ

Vermek istediğiniz mesajı, doğru mecrada, doğru zamanda iletmek yeterli değildir.Hedef kitlenizi duygusal etkileşime geçirerek geri dönüş almayı başarmalısınız.Bunun etkili yolu ise etkili görsel seçimidir.Hangi dijital mecra olduğunun önemi yoktur.Web sitenizde olabilir, sosyal medya hesaplarınız, kataloğunuz, broşür ve afişleriniz. .

home_interactive_offer_list_2

SLOGAN SEÇİMİ

Slogan markanızın ayrılmaz parçasıdır.Kolay hatırlanabilir, ürününüzün/hizmetinizin faydasını ve temasını ortaya koymalıdır.Sloganınız reklamlarınızda kullanılarak tüketiciye ürün/hizmetleriniz hatırlaması hedeflenir.Birinci tip sloganlar belli reklam kampanyaları için kullanılır ve kampanya bittiğinde değerini kaybeder ve yerine yenisi bulunur.İkinci tip sloganlar ise air oldukları ürün ya da hizmet ile bütünleşerek uzun yıllar kullanılır.

home_interactive_offer_list_3

ŞİMDİ BAŞLA

Nasıl bir işletmeye yatırım yapıp geri dönüşü beklemek için zamana ihtiyacınız varsa, dijital mecralarda başarı içinde önce yatırım yapmalısınız.En önemli yatırım zaman ve doğru mecra seçimidir.